*Photo by Brooke Cagle on Unsplash
Chociaż sprawa może wydawać się dość banalna, to nadal można spotkać się z wątpliwościami pewnych osób co do tego kiedy osiąga się pełnoletność, zwłaszcza w kontekście zawarcia małżeństwa przez osobę małoletnią. Dowiedz się więcej o małżeństwie zawieranym przez niepełnoletnich małżonków. Jaki jest możliwy wiek małżonków dla zawarcia małżeństwa?
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
ZASADY
O ile przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zezwalają wyjątkowo na zawarcie małżeństwa przez kobietę, która ukończyła lat 16 przy spełnieniu przesłanek określonych w tym kodeksie, tak w przypadku mężczyzny kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje wyjątku od zasady, iż małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły osiemnaście lat.
PEŁNOLETNI – co zmienia zawarcie małżeństwa?
Ogólna zasada wynikająca z kodeksu cywilnego przewiduje, że pełnoletnim jest ten, kto ukończył osiemnaście lat.
Z kolei przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność i nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa (art. 10 kodeksu cywilnego).
Mogłoby wydawać się w świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, że możliwość osiągnięcia pełnoletności przed ukończeniem osiemnastego roku życia poprzez zawarcie małżeństwa dotyczyć powinno jedynie kobiet, ponieważ to w ich wypadku możliwe jest zawarcie małżeństwa po ukończeniu już 16 roku życia, jeżeli zachodzą do tego przesłanki określone w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.
Jest to rozumowanie zdecydowanie błędne, ponieważ w samym kodeksie cywilnym wskazane jest wprost, iż przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Małoletnim może przecież być nie tylko kobieta, ale i mężczyzna. Znane są przypadki zawarcia związku małżeńskiego mimo braku zachowania wymogu osiągnięcia osiemnastu lat przez zarówno kobietę, jak i mężczyznę (np. na podstawie sfałszowanych dokumentów tożsamości). Jeżeli małoletnim, który zawarł małżeństwo jest mężczyzna, to uzyska przez to pełnoletność i nie utraci jej, jeżeli dojdzie do unieważnienia małżeństwa, czego właściwie żądać mogą jedynie małżonkowie (a nie np. ich rodzice).
***
W ramach działalności kancelarii zajmujemy się prowadzeniem szeroko rozumianych spraw rodzinnych, w tym sprawami o alimenty, kontakty, władzę rodzicielską oraz rozwodami.
W razie potrzeby udzielenia pomocy prawnej napisz do kancelarii. Wszelkie dane znajdziesz w zakładce kontakt.
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa rodzinnego:
- Kontakty z dzieckiem
- Egzekucja alimentów
- Czy można zrzec się alimentów od byłego małżonka?
- Alimenty na pełnoletnie dziecko
- Alimenty w trakcie trwania małżeństwa
- Kiedy sąd orzeka o separacji małżonków?
- Który sąd jest właściwy w sprawie o rozwód?
- Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia na nowych zasadach
- Jakie dane wpisuje się w akcie urodzenia dziecka, gdy ojciec nie uznaje ojcostwa lub nie nastąpiło sądowe ustalenie ojcostwa?
- Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze 500+ bez wymogu ustalenia alimentów
- Jak prawnie dokonać uzgodnienia płci
- Brak rozwodu pomimo faktycznego zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego
- Kontakty z wnukami
- Trybunał Konstytucyjny o opiniowaniu przez RODK