W dniu 28 października 2015 r. Trybunał Konstytucyjny w wyroku (sygn. akt: U 6/13) orzekł w sprawie zbadania zgodności § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r. w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (RODK) (Dz. U. Nr 97, poz. 1063) w zakresie, w jakim stanowi, że termin wydania opinii w pozostałych sprawach (aniżeli w sprawach nieletnich) nie powinien przekraczać 30 dni oraz załącznika do rozporządzenia powołanego w punkcie 1, zatytułowanego „II. Wzór opinii w innych sprawach” z art. 84 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, ze zm.) i tym samym z art. 92 ust. 1 Konstytucji.
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
O czym orzekł Trybunał
1. § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r. w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 1063) w zakresie, w jakim dotyczy wydawania przez rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne opinii w sprawach innych niż sprawy nieletnich, jest niezgodny z art. 84 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2014 r. poz. 382), a przez to z art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Załącznik do rozporządzenia powołanego w punkcie 1 w części, w jakiej określa „wzór opinii w innych sprawach”, jest niezgodny z art. 84 § 3 ustawy powołanej w punkcie 1, a przez to z art. 92 ust. 1 Konstytucji.
Przepisy te w zakresie wskazanym powyżej utracą moc obowiązującą z dniem 30 grudnia 2015 r.
Polecamy uwadze treść komunikatu prasowego wydanego po wyroku.
W sprawie nowych przepisów
Trybunał Konstytucyjny słusznie zwrócił uwagę, iż:
1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów, w które zostaną przekształcone rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne. Ustawodawca dostrzegł problem konstytucyjny, który był przedmiotem postępowania przed Trybunałem i przewidział podstawę ustawową do wydawania przez specjalistyczne zespoły diagnostyczne opinii w sprawach innych niż sprawy nieletnich. Na skutek wejścia w życie tej ustawy moc obowiązującą utraci art. 84 § 3 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, a zatem również wydane na jego podstawie rozporządzenie z 2001 r.
Należy więc pamiętać, że od dnia 1 stycznia 2016 r. nastąpią zmiany w zakresie działalności RODK (rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych).
***
W przypadku potrzeby pomocy prawnej z zakresu prawa rodzinnego zapraszamy do kontaktu.
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa rodzinnego:
- Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia na nowych zasadach
- Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze 500+ bez wymogu ustalenia alimentów
- Jak prawnie dokonać uzgodnienia płci
- Rozwód. Kiedy sąd orzeka o ustaniu małżeństwa
- Brak rozwodu pomimo faktycznego zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego
- Kontakty z wnukami