Policjant, zgodnie z uregulowaniami ustawy o Policji, odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej.
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
Na czym polega naruszenie dyscypliny służbowej?
Naruszenie dyscypliny służbowej jest czynem policjanta polegającym na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów.
Naruszeniem dyscypliny służbowej policjanta może być np. odmowa wykonania rozkazu przełożonego, niedopełnienie obowiązków służbowych. Także może to być stawienie się do służby w stanie po użyciu alkoholu, czy utrata materiału zawierającego informacje niejawne.
Prawa policjanta w postępowaniu dyscyplinarnym
Postępowanie dyscyplinarne policjantów różni się od postępowania cywilnego, administracyjnego, czy karnego. Tylko niektóre przepisy Kodeksu postępowania karnego stosowane są odpowiednio. Postępowanie dyscyplinarne policjantów jest uregulowane w sposób autonomiczny w ustawie o Policji. Postępowanie powinno być prowadzone według zasad w niej uregulowanych.
W toku postępowania dyscyplinarnego obwiniony policjant ma prawo m.in. do odmowy składania wyjaśnień, zgłaszania wniosków dowodowych, przeglądania akt postępowania dyscyplinarnego.
Policjant ma przede wszystkim prawo do ustanowienia obrońcy. Może nim być policjant, adwokat lub radca prawny. Obrońca może działać w całym toku postępowania, jak i przed sądem administracyjnym w przypadku wniesienia skargi na orzeczenie wydane w postępowaniu dyscyplinarnym. Sprawa wcale nie musi być łatwa do wyjaśnienia.
Nie trzeba pozostawać bezczynnym w swojej sprawie, można skorzystać z praw jakie gwarantuje policjantowi ustawa. Do przeglądania akt postępowania dyscyplinarnego ma prawo także obrońca policjanta.
***
W ramach działalności Kancelarii świadczymy usługi prawne, w tym reprezentujemy policjantów w postępowaniach dyscyplinarnych. W razie potrzeby pomocy prawnej skontaktuj się z nami.