*Photo by Ante Hamersmit on Unsplash
Władza rodzicielska i opieka nad dzieckiem to dla rodziców jedne z najważniejszych spraw związanych z wychowaniem potomstwa. Zdarza się jednak tak, że w niektórych sytuacjach sąd opiekuńczy może orzec pozbawienie władzy rodzicielskiej. W dzisiejszym wpisie zwięźle omówione zostaną kwestie związane z pozbawieniem władzy rodzicielskiej przez sąd opiekuńczy.
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
WŁADZA RODZICIELSKA
Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, a ta przysługuje obojgu rodzicom. Do władzy rodzicielskiej należy między innymi obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Wykonywanie władzy rodzicielskiej powinno następować z poszanowaniem godności i praw dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana przez rodziców tak jako wymaga tego dobro dziecka.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodziców to każde z nich może ją wykonywać (ściśle rzecz ujmując jest to obowiązek rodzica). O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają zaś wspólnie, natomiast w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Władza rodzicielska to między innymi decydowanie przez rodziców o edukacji, zdrowiu, czy wyjazdach dziecka. Brak jej prawidłowego wykonywania przez jednego z rodziców utrudnia drugiemu z rodziców na przykład zapisanie dziecka do przedszkola, decydowanie o leczeniu, czy operacji.
Życie pisze różne scenariusze, dlatego dobrze jest wiedzieć, że władza rodzicielska może zostać zawieszona, ograniczona lub nawet może nastąpić pozbawienie władzy rodzicielskiej.
POZBAWIENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywania z powodu trwalej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka. Może to dotyczyć jednego lub obojga rodziców.
Kodeks nie definiuje dokładnie co należy rozumieć pod takimi pojęciami jak trwała przeszkoda, nadużywanie władzy rodzicielskiej, czy rażące niedbanie obowiązków wobec dziecka.
PRZYKŁADY Z ŻYCIA WZIĘTE… POZBAWIENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ
W praktyce sądowej można znaleźć odpowiedź na pytanie kiedy sąd opiekuńczy może pozbawić rodzica lub rodziców władzy rodzicielskiej.
Przykładowo może to nastąpić gdy:
- rodzic nie realizuje wobec dziecka podstawowych obowiązków:
Naruszenie obowiązków rodzica, który uporczywie, w sposób nacechowany złą wolą, nie realizuje wobec małoletniego dziecka swoich podstawowych wobec niego obowiązków , wynikających z norm prawa materialnego o charakterze kogencyjnym, przenosząc na wzajemne relacje z nim konflikt małżeński, czego konsekwencje uderzają bezpośrednio w dobro dziecka, może być podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej.
– tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z dnia 14 grudnia 2018 r. (sygn. akt: I ACa 270/18);
Nadużywanie władzy rodzicielskiej zachodzi także wówczas, gdy postępowanie rodzica obiektywnie wywiera destrukcyjny wpływ na proces wychowania i rozwoju psychicznego dziecka, choćby nie było to związane z subiektywnym, negatywnym nastawieniem rodzica wobec dziecka.
– tak orzekł Sąd Najwyzszy w postanowieniu z dnia 12 stycznia 2000 r. (sygn. akt: III CKN 834/99);
- zabójstwo matki przez ojca dziecka:
Zabójstwo matki dziecka przez jego ojca – mającego negatywne cechy osobowości, zagrażające dobru dziecka – niszczy jego naturalne środowisko rodzinne i może być uznane za rażące zaniedbywanie obowiązków rodzica względem dziecka, co uzasadnia pozbawienie władzy rodzicielskiej (art. 111 par. 1 KRO).
– tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 17 listopada 1998 r. (sygn. akt: II CKN 893/97);
DROGA SĄDOWA
Pozbawienie władzy rodzicielskiej możliwe jest tylko na drodze postępowania sądowego. To sąd opiekuńczy decyduje o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej. W tym celu należy złożyć w sądzie wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Warto powołać solidne dowody, aby wyrazać przesłanki do pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzica dziecka. Wniosek podlega opłacie stałej.
***
W ramach działalności kancelarii reprezentuję klientów w sprawach rodzinnych, w tym związanych z władzą rodzicielską. W przypadku potrzeby pomocy prawnej zapraszam do kontaktu:
- telefon: 606 892 386
- e-mail: biuro@mlampart-kancelaria.pl
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa rodzinnego:
- Wspólność majątkowa
- Kontakty z dzieckiem
- Czy można zrzec się alimentów od byłego małżonka?
- Alimenty na pełnoletnie dziecko
- Alimenty w trakcie trwania małżeństwa
- Kiedy sąd orzeka o separacji małżonków?
- Który sąd jest właściwy w sprawie o rozwód?
- Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia na nowych zasadach
- Jakie dane wpisuje się w akcie urodzenia dziecka, gdy ojciec nie uznaje ojcostwa lub nie nastąpiło sądowe ustalenie ojcostwa?
- Od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze 500+ bez wymogu ustalenia alimentów
- Jak prawnie dokonać uzgodnienia płci
- Brak rozwodu pomimo faktycznego zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego
- Kontakty z wnukami
- Trybunał Konstytucyjny o opiniowaniu przez RODK