*Photo by Alice Dietrich on Unsplash
W internecie dostępnych jest wiele narzędzi do tworzenia grafik do mediów społecznościowych, w tym logo. Jednym z nich jest najbardziej znana wszystkim Canva. Wielu blogerów od marketingu właśnie tę aplikację webową poleca do tworzenia grafik. To ciekawe i proste rozwiązanie, które wielu wykorzystuje w biznesie. Czy można zarejestrować znak towarowy stworzony w Canvie? Śledź ten wpis, a dowiesz się więcej.
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
Chcesz wiedzieć CZY MOŻNA UŻYWAĆ OBRAZKÓW POBRANYCH Z INTERNETU W SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI? Dowiedz się w podlinkowanych wpisie.
***
CO Z TĄ CANVĄ?
Canva, podobnie jak inne aplikacje webowe, udostępnia swoje materiały na podstawie licencji, które uzależnione są od wybranego planu.
Wiele z grafik można stworzyć za darmo. W programie dostępnych jest wiele obrazków, z których tworzone są dalsze materiały. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej chronione są prawem autorskim lub ich wykorzystanie może naruszać wizerunek osób na nich przedstawionych.
CZY WARTO UŻYWAĆ CANVY DO STWORZENIA LOGO?
Logo, znak towarowy stworzony w Canvie?
I tak i nie.
Zależy na czym bardziej zależy twórcy – czy na unikalności, czy na powszechności.
Z objaśnień opublikowanych na stronie internetowej Canvy wynika, że można wykorzystywać Canvę do tworzenia logo jako znaku towarowego, gdy używa się do tego elementów stworzonych w zasadzie przez siebie. Ekipa supportowa z Canvy wyjaśnia, że można używać prostych kształtów, darmowych czcionek oraz szablonów logo.
However, basic shapes, lines, free fonts and our pre-made logo layouts and the elements contained in those layouts may be used in logos.
źródło: https://support.canva.com/legal/licensing/using-canva-design-logo/
Oczywiście można również używać elementów wgranych do aplikacji samodzielnie, ale nie mogą naruszać praw innych osób. Loga stworzone w Canvie, które mają zostać zgłoszone we właściwym urzędzie ds. ochrony własności intelektualnej nie mogą natomiast zawierać obrazków z biblioteki Canvy – bez znaczenia jest, czy są to darmowe, czy płatne materiały.
Trzeba więc uważać i czytać warunki umowy licencyjnej, na podstawie której korzysta się z Canvy. Ten wpis to tylko ułamek tematu dotyczącego wykorzystywania elementów stworzonych w Canvie w swoim biznesie. Chcesz wiedzieć więcej – zapoznaj się z warunkami licencji Canvy.
***
Ten wpis znajdziesz też na blogu Legalny znak towarowy.
***
Nie wiesz jak dokonać zgłoszenia znaku towarowego? Potrzebujesz pomocy w ochronie swojego oznaczenia?
W razie potrzeby pomocy prawnej w przypadku znaków towarowych zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Skontaktuj się także za pomocą e-mail: biuro@mlampart-kancelaria.pl oraz info@legalnyznaktowarowy.pl
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa własności intelektualnej:
- Prawo autorskie. ABC twórcy i nabywcy praw
- Umowa przeniesienia praw majątkowych autorskich
- Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi
- Autorskie prawa osobiste po śmierci twórcy
- Czy warto być oryginalnym?
- Przeniesienie praw majątkowych autorskich i własności egzemplarza utworu
- Umowa licencyjna na używanie znaku towarowego
- Jakie dane są potrzebne do zgłoszenia znaku towarowego?
- Dlaczego warto chronić znak towarowy
- Na co uważać, aby nie zostać oszukanym