Problematykę prawa autorskiego powinni znać nie tylko artyści, pisarze, malarze, graficy, autorzy artykułów, czy blogów, ale właściwie wszyscy, którzy kiedyś mogą zetknąć się z problemem przeniesienia praw majątkowych autorskich. Dowiedz się więcej o zasadach przenoszenia tych praw.
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
Na co zwrócić uwagę?
Jest kilka zasad dotyczących przeniesienia praw majątkowych autorskich, ale dzisiaj zwracamy uwagę na jedną. Otóż trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 52 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych co do zasady przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia autorskich praw majątkowych do utworu.
Dlaczego co do zasady?
Dlatego, że ta zasada ma zastosowanie, gdy umowa nie stanowi inaczej.
A w przeważającej mierze umowa nie stanowi inaczej i stosuje się rozwiązania ustawowe.
Można to zobrazować na następującym przykładzie. Autor stworzył publikację elektroniczną dla wydawnictwa naukowego. W umowie dotyczącej dzieła znajdowały się postanowienia odnoszące się do przeniesienia własności egzemplarza utworu. Brak było postanowień o przeniesieniu praw majątkowych autorskich. W tym przypadku przechodzi na wydawnictwo własność egzemplarza utworu, ale prawa majątkowe autorskie pozostają przy autorze. Tak samo przeniesienie własności egzemplarza pliku elektronicznego na inną osobę nie powoduje przejścia praw majątkowych autorskich do utworu ujętego w tym pliku.
Ustawa zawiera też lustrzane rozwiązanie w sytuacji, gdy w umowie znajdziemy tylko postanowienia odnośnie przejścia praw majątkowych autorskich. Wtedy samo przejście praw majątkowych autorskich nie powoduje przeniesienia na nabywcę własności egzemplarza utworu (jeżeli oczywiście umowa nie stanowi inaczej). Ważne jest także, że autor może żądać osobnego wynagrodzenia z tytułu przeniesienia egzemplarza utworu.
Odpowiednia redakcja postanowień umowy przenoszącej prawa majątkowe autorskie pozwoli na uniknięcie wielu problemów.
Mamy pewne rozwiązania ustawowe, które rozstrzygają te problemy, ale brak świadomości możliwości ich zaistnienia może prowadzić do zbędnych problemów związanych z ustaleniem komu i co przysługuje w danym stanie faktycznym. Gdy nabywcy nie przysługują prawa majątkowe autorskie i korzysta on z dzieła, to dochodzi do naruszenia praw majątkowych autorskich. To wiąże się z odpowiedzialnością prawną i może wiele kosztować.
***
Jeśli masz wątpliwości co do postanowień umowy dotyczącej stworzenia utworu skontaktuj się z nami.
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa własności intelektualnej:
- Umowa przeniesienia praw majątkowych autorskich
- Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi
- Autorskie prawa osobiste po śmierci twórcy
- Czy warto być oryginalnym?
- Prawo autorskie. ABC twórcy i nabywcy praw
- Umowa licencyjna na używanie znaku towarowego
- Jakie dane są potrzebne do zgłoszenia znaku towarowego?
- Dlaczego warto chronić znak towarowy
- Na co uważać, aby nie zostać oszukanym