* Obraz Lena Lindell z Pixabay
Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności tych gruntów (tych, których dotyczy przekształcenie, zgodnie z ustawą*). Podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków stanowi zaświadczenie potwierdzające przekształcenie wydane przez odpowiedni organ. Z tytułu przekształcenia nowy właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu opłatę. Wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Możliwe jest skorzystanie z bonifikaty w przypadku uiszczenia opłaty jednorazowej. Jak to wygląda w Krakowie?
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
DO KIEDY NALEŻY WNIEŚĆ OPŁATĘ NALEŻNĄ ZA 2019 R.?
Co do zasady opłatę roczną należną za rok 2019 wnosi się w terminie do dnia 29 lutego 2020 r.
Do tego, jeżeli zaświadczenie potwierdzające przekształcenie zostało doręczone po dniu 30 listopada 2019 r., osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym, w przypadku zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania tego zaświadczenia przysługuje bonifikata od tej opłaty w wymiarze obowiązującym w roku, w którym nastąpiło przekształcenie, pod warunkiem wniesienia opłaty jednorazowej uwzględniającej tę bonifikatę w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji o wysokości opłaty jednorazowej oraz wysokości kwoty należnej do zapłaty
JAKA BONIFIKATA PRZYSŁUGUJE W KRAKOWIE?
Zasady związane z przyznawaniem bonifikat w Krakowie zostały określone w następujących procedurach:
GS-63 – Udzielanie bonifikat wynoszących 99% wysokości od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
GS-43 – Udzielanie bonifikat od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków w prawo własności tych gruntów
Co do zasady jest to 60% bonifikata, jednak niektórzy właściciele nieruchomości mogą spełnić wymogi do przyznania bonifikaty aż w wysokości 99%.
Warto też zapoznać się ze szczegółową informacją o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności zamieszczonymi na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa – Wydziału Skarbu Miasta.
Wśród tych informacji najważniejsza dla właścicieli oczekujących na zaświadczenie jest ta:
Wydział Skarbu Miasta informuje, że osoby fizyczne będące właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych (nie dotyczy garaży i miejsc postojowych), a także spółdzielnie mieszkaniowe, które do dnia 30 listopada 2019 roku nie otrzymały zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, zachowują nadal prawo do 60 % bonifikaty od opłaty jednorazowej.
***
Wpis nie wyczerpuje całej tematyki związanej z ustawowym przekształceniem użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów.
W przypadku potrzeby pomocy prawnej w tym przedmiocie prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego lub wysłanie wiadomości na e-mail: biuro@mlampart-kancelaria.pl.
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa nieruchomości:
***
* Przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami:
1) mieszkalnymi jednorodzinnymi lub
2) mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub
3) o których mowa w pkt 1 lub 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.