Od 25 listopada 2018 r. osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mogą powołać tzw. zarządcę sukcesyjnego. To nowe rozwiązanie, które ma zabezpieczyć funkcjonowanie przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy, tj. zapewnić sukcesję firm jednoosobowych.
***
Nie masz czasu przeczytać całego wpisu? Zobacz nasze e-booki kancelarii, które możesz pobrać i przeczytać w wolnej chwili, w drodze do pracy, w drodze po dzieci, w podróży itp.
***
Na takie problemy zwracano uwagę już na przestrzeni lat, jednak jak dotąd nie istniały konkretne sposoby – wskazane wprost w ustawie – dla zapewnienia płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą często nie zastanawiało się nad konsekwencjami zaniedbania tak istotnych kwestii.
Na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii szeroko omówiono zasady kontynuowania działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy.
Dla jakich firm nowe rozwiązanie ma znaczenie?
Ma to szczególne znaczenie dla firm rodzinnych, które z pokolenia na pokolenie kontynuują prowadzenie działalności przy zachowaniu dotychczasowej renomy przedsiębiorstwa wypracowanej przez lata. Nie jest jednak wykluczone, że każdy przedsiębiorca może skorzystać z takiego rozwiązania.
Zalety zarządcy sukcesyjnego według Ministerstwa
Na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wskazuje się na główne zalety powołania zarządcy sukcesyjnego:
- przedsiębiorstwo zachowa pełną płynność działania,
- zarządca natychmiast po śmierci przedsiębiorcy będzie mógł zająć się prowadzeniem firmy (bez konieczności załatwiania spraw u notariusza),
- umowy z pracownikami pozostaną w mocy,
- można będzie zachować ciągłość wykonywania kontraktów,
- zarządca będzie mógł szybko uzyskać potwierdzenie możliwości wykonywania koncesji, zezwoleń itd.,
- przedsiębiorca nie zostanie wykreślony z ewidencji podatników ani z rejestru podatników VAT – wystarczy zgłoszenie zarządcy do urzędu skarbowego
Wydany został także obszerny poradnik na temat sukcesji firm jednoosobowych – jest on dostępny tutaj.
Zgłoszenie zarządcy sukcesyjnego
Zgłoszenie zarządcy sukcesyjnego nie jest związane z wielkimi formalnościami. Otóż wystarczy oświadczenie o powołaniu zarządcy sukcecyjnego złożone w formie pisemnej. Do tego również pisemna zgoda zarządcy sukcesyjnego na pełnienie tej funkcji oraz złożenie bezpłatnego wniosku o wpis zarządcy sukcesyjnego do CEIDG. Wzór zgody jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa.
***
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej w spełnieniu formalności związanych z powołaniem zarządcy sukcesyjnego, prosimy o kontakt w jeden ze sposobów wskazanych w zakładce Kontakt.
***
Przeczytaj więcej wpisów na blogu z zakresu prawa związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej: